Naprawa awarii elektrycznych – zrób to sam?

Zakres czynności, które możemy wykonać sami gdy zepsuje się nam instalacja elektryczna, jest niewielki. W większości takich awarii chodzi o wybicie bezpiecznika, wyłącznika nadmiarowoprądowego lub wybicie fazy przy liczniku prądu.

Wymiana bezpiecznika – zrób to z głową

Wybity bezpiecznik w starej instalacji elektrycznej możemy wymienić na nowy. Jeśli chwilowo go nie posiadamy, nie uzupełniajmy przepalonych wkładek za pomocą prowizorycznych metod, np. drutem – kupmy nowy bezpiecznik. Skutkiem takiej prowizorki często było zawyżenie wartości prądu znamionowego, co prowadzi do dalszych awarii urządzeń w mieszkaniu, szczególnie nowoczesnych sprzętów, bardziej wrażliwych na zmiany napięcia czy natężenia prądu.

Dźwignia do góry

Jeśli „wybija” nam wyłącznik nadmiarowoprądowy, wystarczy znaleźć opadającą dźwignię i przesunąć ją do góry. Jeśli po włączaniu kolejnych urządzeń nadal spada, mogło dość do wybicia fazy przy liczniku prądu. Wówczas należy odłączyć wadliwe urządzenia, naprawić uszkodzenie i fazę włączyć dopiero po tym. Jeśli nadal nic nie działa, konieczne jest wezwanie fachowca – najlepiej wtedy wyłączyć z kontaktu zbędne urządzenia i wyłączniki nadmiarowoprądowe – dzięki temu, w oczekiwaniu na elektryka, unikniemy ryzyka porażenia prądem.

Wezwij fachowca na pomoc

Inne awarie, które naprawić może tylko wykwalifikowany elektryk Kraków, to likwidacja zwarć w instalacji, naprawa urządzeń elektrycznych, eliminacja luźnych przewodów w puszkach czy też wymiana instalacji elektrycznej na nową, mniej wadliwą.