Budowa domu kojarzy się z długim procesem, wszechobecnym cementem i placem budowy z robotnikami. Okazuje się, że nie zawsze musi tak być, ponieważ istnieją domy, które buduje się w specjalnych fabrykach, a składa na miejscu w zaledwie kilka dni. Czym cechują się takie domy i czy warto w nie zainwestować?
Gotowe domy modułowe – specyfika
Główną cechą, która odróżnia domy modułowe od murowanych, jest sposób ich powstawania. Tradycyjne domy murowane budowane są od zera na wyznaczonej działce, która staje się swoistym placem budowy nawet na dwa czy trzy lata. Natomiast, elementy domu modułowego powstają w przeważającej części w fabryce, a całość składana jest na miejscu w zaledwie kilka dni.
Zaletą domów modułowych jest fakt, że przygotowanie projektu, wytworzenie wszystkich elementów i złożenie takiego domu zajmuje zwykle kilka miesięcy i może być wykonane o każdej porze roku.
Natomiast minusem są zwykle wyższe koszty z uwagi na szybkość inwestycji. Proces budowy domu murowanego jest rozłożony w czasie, dzięki czemu budowa może postępować stopniowo, a więc nie musimy mieć środków „na już.” W przypadku domu modułowego proces jest bardzo szybki, więc musimy przygotować się na duże wydatki w krótkim okresie.
Gotowe domy z prefabrykatów – dla kogo?
Szybki proces budowy to niewątpliwie zaleta dla rodzin z dziećmi, które posiadają środki na budowę takiego domu i nie chcą czekać kilku lat na ukończenie budowy domu murowanego. Co więcej, domy z prefabrykatów są budowane z wykorzystaniem nowoczesnej technologii, co zapewnia wysoki komfort użytkowy. Na uwagę zasługuje również fakt, że domy tego typu są zwykle bardzo energooszczędne, a więc tanie w eksploatacji.
Szybkość budowy to również okazja na zamrożenie pieniędzy w takiej inwestycji, a więc sposób na uniknięcie spadku wartości pieniądza.
Podsumowując, domy tego typu są przeznaczone dla osób, które posiadają odpowiednie środki i chcą uniknąć tradycyjnego procesu budowy, który wiąże się z koniecznością nadzoru procesu budowy, który naraża nas na straty, takie jak np. kradzież materiałów budowlanych nawet przez pracowników budowy, co zdarza się niestety dość często.
Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz