Jakie metale przyjmuje skup złomu.

Działalność skupu metali kolorowych zawsze była dość podejrzana. Jednak dlaczego?

Na pierwszy rzut oka, to właśnie skupy przyczyniają się do oczyszczania naszego najbliższego środowiska z odpadów, które działają na nie degradując je. Metale podczas rozkładu wydzielają do gleby substancje, które są bardzo szkodliwie, mogą zabijać zarówno rośliny jak i zwierzęta. Co więcej, są one bardzo niebezpieczne dla ludzi, którzy w kontaktu z rośliną rosnącą na takiej glebie mogą nabawić się bardzo poważnych chorób.

Jak więc widzimy, działalność skupów metali kolorowych jest poniekąd ekologiczna, przyczynia się bowiem do zmniejszenia zanieczyszczenia środowiska niebezpiecznymi odpadami. Skąd zatem ta podejrzliwość, zarówno ze strony indywidualnych obywateli jak i władz samorządowych, które bacznym okiem obserwują działalność każdego skupu?

Otóż owa podejrzliwość dotyczy raczej dostawców metali niż zasady samej działalności. Głównymi dostawcami surowca metalowego są firmy, które posiadają skup metali kolorowych Tarnów. Taka transakcja nie budzi żadnych podejrzeń, jest całkowicie legalna. Jednak pojawiają się również indywidualni klienci, którzy pozyskują surowiec metalowy z niekoniecznie legalnych źródeł. Często zdarza się, że kradną oni stal z terenów różnych przedsiębiorstw, z ogródków działkowych, garaży czy przydomowych podwórek. Czasem nie jest to wcale złom, ale potrzebne elementy stalowe, które posiadają dużą wartość natomiast w przeliczeniu na wagę złomu są całkowicie pozbawione wartości. Jak zapobiec takiej nielegalnej działalności?

Wydaje się, że jest to niemożliwe, gdyż właściciele i pracownicy skupów metali kolorowych nie mają fizycznie możliwości sprawdzenia, skąd pochodzi dany surowiec. Mogą się jedynie domyślać, ale brak jakichkolwiek dowodów likwiduje ich przypuszczenia. Władze wobec tego zjawiska również pozostają bezradne, gdyż trudno wykrywać coś, czego udowodnić prosto się nie da. Miejmy tylko nadzieję, że coraz mniej osób będzie chciało zarobić w tak haniebny sposób, a będą woleli raczej legalnie i uczciwie znaleźć złom w lesie bądź na jakimś dzikim wysypisku.