Kiedy najlepiej kupować drewno opałowe?

Chcąc nabyć wysokiej jakości drewno kominkowe na kolejny już sezon czy też dalsze lata, warto zastanowić się nad tym jeszcze w okolicach przełomu zimy oraz wiosny. Jeśli zależy nam na stosunkowo niskiej cenie, powinniśmy zainwestować w towar u zaprzyjaźnionego leśnika, który wypisze nam asygnatę. Nie wszyscy jednak mogą pochwalić się takimi znajomościami.

Wybór odpowiedniego drewna opałowego: pierwsze kroki do sukcesu

Przed zakupem drewna należy również pamiętać, aby nie decydować się na drewno dębowe z przeznaczeniem wyłącznie lub też przede wszystkim na najbliższą zimę. Aby było ono odpowiednie do użycia, musi być sezonowane co najmniej dwa lata. W takim przypadku istnieje spora gwarancja, że będzie się ono bardzo dobrze paliło. Podobne rzecz ma się z drewnem brzozy i grabu.

Najlepszym czasem na zakup drewna jest niewątpliwie koniec marca czy też początek kwietnia. Nabycie go w tym okresie pozwala zadbać o czas potrzebny na przesuszenie drewna przed nadchodzącym sezonem grzewczym.

Drewno opałowe z ostatniego sezonu

Warto jednak posiadać nie tylko świeżo zakupione drewno kominkowe sezonowane, ale także móc skorzystać z zeszłorocznego zapasu. Zapewniamy tym samym idealne parametry spalania już na starcie, o odpowiednim rodzaju wilgotności.

Podstawowe parametry drewna opałowego

Warto mieć na uwadze, że aby drewno nadawało się do spalania, musi w pierwszej kolejności posiadać odpowiednie parametry. Najważniejszymi z nich są przede wszystkim: wilgotność oraz gęstość.

Wilgotność drewna określa nic innego jak procentowy stosunek masy wody zawartej w konkretnym drewnie do jego masy. Dobrze mieć na uwadze, że im mniej wody zawiera drewno, tym jego wartość opałowa zwiększa się. Świeżo ścięte drewno z pewnością nie podda się procesowi spalania, o czym należy zawsze pamiętać.

Gęstość drewna jest to natomiast stosunek masy drewna do jego objętości. Przed zakupem konkretnego rodzaju drewna, należy zorientować się, z jaką gęstością obiecujemy, ponieważ jest to cecha indywidualna dla danego gatunku drewna.

Polecamy:

U Grzegorza

Brak możliwości komentowania.