Okna

Interesujemy się materiałami budowlanymi, dociekamy,jakie mają zalety, jak sprawdzają się w eksploatacji. Po kolei interesują nas materiały z jakich zrobione są okna, drzwi, podłogi, ściany i inne materiały do wykończenia domu. Gotowe projekty domów, zaopatrzone są przez projektantów w specyfikację materiałów i kosztorys. Jest to tylko propozycja, do której właściciel może wnieść swoje pomysły odnośnie rodzaju materiałów. Wybór okien ma właśnie wpływ na przyszłe opłaty za ogrzewani, stąd jest tak emocjonujący.

Dziedzina produkcji i montażu okien bardzo się dlatego rozwinęła. Okna drewniane wykonane w taniej technologii, miały cienkie, pojedyncze ramy, skręcone ze sobą. Drewno nie było najwyższej jakości i niezbyt dobrze przygotowane. Ramy wykrzywiały się w trakcie użytkowania, więc były nieszczelne. Ogromna była też uciążliwość mycia tego typu okien. Pracochłonne i niewygodne rozkręcanie ram poskręcanych dużymi śrubami. Okna były tak nieszczelne,że wewnątrz między dwoma szybami było bardzo dużo kurzu i pyłu.

Z zachodu przyszła moda na okna plastikowe. To zaczęło być znakiem czasu, trendem, że nowo budowany dom, czy blok powinien mieć okna plastikowe. Firmy montujące te okna były na starcie, więc i cena tego typu okien była niezbyt zachęcająca. Okna te mają, zależnie od typu, wiele zalet. Odpowiednią izolacyjność termiczną, ochronę przed hałasem a nawet włamaniem. Mają też zamontowane nawiewniki, co zapobiega gromadzeniu się wilgoci w pomieszczeniach. Ramy są wykonane z drewna klejonego warstwowo. Okna dachowe są wyposażone w jednokomorowe szyby zespolone. Szyba zewnętrzna jest hartowana i samoczyszcząca. Specjalny gaz między szybami zapewnia odpowiedni współczynnik przenikania ciepła. W nowo powstających budynkach jedno i wielorodzinnych coraz częściej poddaszom nadaje się funkcje użytkowe. To świetny sposób zagospodarowania powierzchni na przestronne, funkcjonalne pomieszczenia. Stają się przytulne i jasne jeśli zamontujemy w nich okna dachowe. Bardzo ważna przy wyborze okien jest renoma producenta,rodzaj użytych materiałów, technologia, szczegóły techniczne, parametry eksploatacji, rodzaje okuć, gwarancja, serwis realia ich dotrzymywania.

Dodatkowo zapraszam do zapoznania się z wpisem:  O czym należy pamiętać kupując okna?