Otyłość – to już nie tylko eufemistycznie określane zbędne kilogramy, ale poważna choroba, która zbiera współcześnie bardzo gorzkie żniwo. Coraz częściej jej ofiarami są mężczyźni. Opisujemy, skąd bierze się ta przypadłość i jak z nią walczyć.
Nadwaga może być zakodowana w naszych genach, może też wynikać z problemów z metabolizmem, psychiką czy hormonami, ale najczęściej bierze się ze złych nawyków cierpiących z jej powodu ludzi. Ogromny wpływ na jej powstawanie ma środowisko i prezentowane przez nie wzorce, zwłaszcza te przeniesione z zachodniej rzeczywistości. Brak przywiązywania wagi do aktywności fizycznej, niezdrowe, ociekające tłuszczem jedzenie, spędzone na siedząco godziny pracy mają katastrofalne skutki dla zdrowia.
Nie da się jednoznacznie określić czynników wywołujących nadwagę, ale te wymienione powyżej na pewno w dużym stopniu się do niej przyczyniają. Jak wskazują naukowcy, wysoka zawartość tłuszczu w spożywanych codziennie posiłkach intensywnie oddziałuje na rosnącą masę ciała. Wytwarza się wtedy rodzaj otyłości, określany przymiotnikiem centralna.
Ogrom chorób, które jej towarzyszą jest naprawdę powalający. To cały katalog schorzeń, począwszy od nadciśnienia tętniczego, poprzez astmę, bezdech senny, insulinooporność, choroby serca, zaburzenia tolerancji glukozy, cukrzycę typu 2, przepuklinę, choroby dróg żółciowych, zakrzepicę, zaburzenia funkcji seksualnych, problemy z płodnością, aż po raka różnych organów i choroby psychiczne, szczególnie o zabarwieniu depresyjnym. Jak więc walczyć z otyłością?
Przede wszystkim zmieniając swoje codzienne nawyki, zwłaszcza w zakresie aktywności fizycznej i diety. Bardzo istotne jest zmniejszenie ilości spożywanych tłuszczów zwierzęcych i produktów zawierających węglowodany. Zaleca się natomiast wzbogacenie codziennego jadłospisu w surowe warzywa. Prócz tego konieczne jest podjęcie regularnych ćwiczeń fizycznych. Jeśli chodzi o leczenie męskiej otyłości, najlepiej oprzeć dietę na schemacie spożywania od 1400 kalorii na dobę do 1800.
Do tego należy dołączyć wysiłek fizyczny, podejmowany co najmniej kilka razy w tygodniu, w cyklach treningowych trwających minimum pół godziny.