Wynalezienie tranzystora przez Bardeena, Brattaina oraz Schockleya w 1948 roku przerwało marazm w dziedzinie elektroniki. Do tego impasu doprowadził brak możliwości konstruowania złożonych układów elektronicznych. Odkrycie tranzystora było prawdziwym przełomem w dziejach elektroniki – można nawet zaryzykować twierdzeniem, że było najważniejszym z jej osiągnięć.
Znaczenie tranzystora jest nieocenione. Dzięki niemu badacze z początku lat 50. XX wieku dostali podstawę, na bazie której mogli wreszcie zacząć projektować i realizować coraz bardziej skomplikowane operacje elektroniczne. Miniaturyzacja tego typu urządzeń zaczęła coraz szybciej postępować. O ile jeszcze w latach 30. typowe radio przypominało wielkością mały kredens, później zmniejszyło się zaledwie do jego szuflady. Za miniaturyzacją poszedł koszt produkcji – zarówno elementów jak i gotowych urządzeń, dzięki czemu radio, a potem telewizja zaczęły być powszechne w każdym domu niczym Biblia, a potem zdecydowanie zajęły jej miejsce.
Dzięki rozwojowi elektroniki narodziło się społeczeństwo i kultura masowa, informacyjna. Elektronika stała się bardzo intratną i opłacalną finansowo dziedziną. Chętnie inwestowano w nowe technologie i rozwój już istniejących, wiedząc, że inwestycja szybko się zwróci. Skutkiem tego boomu było wynalezienie obwodów zintegrowanych na jednym podłożu, co prowadziło do dalszej miniaturyzacji układów elektronicznych. Jeszcze 50 lat temu nikt nie pomyślałby, że komputer można by było zmieścić w nieco większej kieszeni. Wtedy komputery były wielkości szafy. Postęp miał jednak nie tylko pozytywne skutki, ale i negatywne skutki – zwłaszcza, jeśli myślimy o technologiach wojskowych. Jako przykład takiej obusiecznej „broni” można przywołać Arpanet. Ten pierwowzór Internetu pierwotnie był siecią wykorzystywaną głównie przez wojskowych w tajnych informacyjnych celach, a teraz przejmuje świat, zamazując granice między światem realnym, a wirtualnym.
Ma to oczywiście swoje pozytywne i negatywne strony, nie mniej jednak nie można odmówić zdobyczom elektroniki miejsca wśród najbardziej zasłużonych i docenianych dziedzin światowej nauki.