Jakie zalety ma dom bliźniaczy?

W ofercie domów projektowych można znaleźć całą gamę różnych projektów architektonicznych. Domy piętrowe, parterowe, wielorodzinne i z poddaszem użytkowym to tylko niektóre z nich. W tej grupie wyjątkowe miejsce zajmują domy w zabudowie bliźniaczej. Jakie są najważniejsze korzyści z ich posiadania?

Po pierwsze – pieniądze

Najważniejszą korzyścią wynikającą z budowy domu bliźniaczego jest niski koszt realizacji takiej inwestycji. Budowa bliźniaka jest znacznie bardziej opłacalna niż inwestowanie w dom jednorodzinny wolnostojący. Skąd bierze się ta różnica? Odpowiedź jest prosta: dom bliźniaczy posiada jedną ścianę wspólną, a to oznacza niższy koszt stawiania budynku i redukcję wydatków związanych z wykańczaniem elewacji zewnętrznej.

Po drugie – ciepło

Kolejną korzyścią wynikającą z budowy domu bliźniaka jest energooszczędność. Połączenie dwóch budynków w jedną, funkcjonalną bryłę pozwala znacznie ograniczyć wydatki związane z emisją ciepła. Pojedyncza, wspólna ściana nie musi być ocieplona, gdyż ciepło może przenikać z jednego budynku do drugiego. Biorąc pod uwagę wysokie koszty instalacji termoizolacyjnych, uzyskane w ten sposób korzyści finansowe mogą być bardzo wysokie.

Po trzecie – przestrzeń na działce

Dzięki zabudowie bliźniaczej można efektywniej wykorzystać dostępną przestrzeń na działce. W przypadku realizacji takiej inwestycji można zakupić węższą, a co za tym idzie również i mniejszą (czyli tańszą) działkę. Co więcej, dom bliźniak pozwala na zaoszczędzenie całkiem dużej przestrzeni, a co za tym idzie – umożliwia zaaranżowanie naprawdę sporego ogrodu.

Po czwarte – bezpieczeństwo nieruchomości

Ostatnią i najważniejszą zaletą domu w zabudowie bliźniaczej jest bliska obecność sąsiadów, co znacznie wpływa na bezpieczeństwo nieruchomości. Taka opcja jest szczególnie korzystna dla tych osób, które wybierają się np. na wakacje i nie chcą martwić się o ryzyko włamania. W przypadku domów bliźniaczych, prawdopodobieństwo pozostawienia budynku bez opieki jest bardzo niskie, co zmniejsza ryzyko kradzieży, a także nieszczęśliwych wypadków (np. pożarów).

Podsumowując, dom bliźniaczy ma wiele zalet. Oczywiście, nie jest to rozwiązanie zupełnie idealne. Bliskie sąsiedztwo ma swoje plusy, jednak może być także postrzegane jako wada. Jednak spora oszczędność i funkcjonalność tego typu inwestycji sprawia, że warto ją rozważyć planując budowę domu.

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dziewiętnaście − dziewiętnaście =