Oszczędna budowa

Oszczędność w przypadku budowy domu nie jest taka prosta. Każdy, kto szuka oszczędności w materiałach bądź fachowcach, może się zawieść. Skoro własne cztery kąty są dla wielu spełnieniem marzeń, winniśmy dołożyć wszelkich starań, by były one wykonane solidnie.

Nie sposób jest przecież, co rok remontować kolejne partie budynku z powodu niedopatrzeń ze strony ekipy bądź naszych własnych. Na początku winniśmy dokładnie zaplanować etapy wykonywania projektu budowlanego. Pozwoli nam to oszczędzić sporo czasu. Każdy plan dotyczący budowy domu wiąże się z oszacowaniem jej rzeczywistych kosztów. Nie da się ukryć, że w wielu wypadkach różnica między tym, co było w planie, a co w rzeczywistości sprawia, że musimy przerwać pracę gdyż nie stać nas na dokupienie materiałów bądź bank odmówi nam zwiększenia kredytu. Różnice te mogą dochodzić nawet do kilkudziesięciu procent, dlatego też projekt budowy musi być wykonany dokładnie.

Jak widzimy nie znajdziemy zbyt dużych oszczędności w trakcie przygotowywania projektu. Dobrym pomysłem wydaje się maksymalne zniwelowanie kosztów w trakcie samej budowy. Pomyślmy jednak, oszczędność na materiałach z pozoru tak duża, może doprowadzić nas do dużo większych wydatków, niż możemy się spodziewać. Fatalne skutki „zejścia z kosztów” mogą towarzyszyć nam przez kilka kolejnych lat. Oszczędności są dobre, ale nie w przypadku jakości materiałów oraz wykonania.

Spora część pieniędzy przeznaczana jest na samą działkę pod budowę domu. Najczęściej korzystamy z uzbrojonych działek, do których doprowadzone są wszelkie media. Dobrą opcją wydaje się być działka rolna, z możliwością przekształcenia na budowlaną. W tym wypadku musimy uzyskać niezbędne pozwolenia, borykając się z niezliczoną ilością dokumentów. Można jednak śmiało stwierdzić, że oszczędności widoczne będą gołym okiem. Szacuje się, że procedury tzn. „odralniania” trwają kilka miesięcy.

Oszczędność to również dobór odpowiedniej firmy budowlanej. Rozpiętość cenowa jest ogromna. Warto jednak zapoznać się z każda możliwą opcją i alternatywą. Najtańsi wykonawcy często nie mają pozytywnych opinii, a co się z tym wiąże w tym przypadku również możemy mieć problemy przez kilka kolejnych lat. Należy wybrać sprawdzoną spółkę, której opinie nie pozostawiają złudzeń. Pamiętajmy, by zawsze zadać naszym wykonawcom pytanie dotyczące kosztów dodatkowych. Z doświadczenia wiemy, że te pojawiają się niemal zawsze. Czym więcej wydatków oszacujemy przed budową, tym większe oszczędności uda nam się poczynić.