W jaki sposób działa demagnetyzer?

Coraz częściej wszystkie potrzebne nam dane, te prywatne, służbowe czy poufne umieszcza się na twardych dyskach. Są one przechowalnią oraz źródłem wszelakich informacji. Dlatego też należy je chronić wszystkimi dostępnymi metodami takimi jak hasła, szyfry czy inne zabezpieczenia. Warto jednak pamiętać, że czasem, gdy wymieniamy dysk, sprzedajemy komputer lub po prostu sprzęt ulega zniszczeniu, musimy zadbać o to, aby pozbyć się informacji z dysku. Jedną z metod, która w stu procentach skasuje nasze dane z twardego dysku jest jego demagnetyzacja.

Demagnetyzacja to mechanizm postępowania polegający na wymazaniu danych z twardego dysku za pomocą demagnetyzera. Demagnetyzer to urządzenie, które wytwarza bardzo silne pole magnetyczne lub mocny impuls elektromagnetyczny. Współczesne demagnetyzery są w stanie poradzić sobie z nośnikami, które mają bardzo wysoka wartość zewnętrznego pola magnetycznego. Pozwala to na całkowite wymazanie danych znajdujących się na dysku. Jest to potrzebne w sytuacji, kiedy nie chcemy, aby nasze dane lub poufne dane przedsiębiorstwa dostały się w niepowołane ręce.

Wymazywanie danych przez demagnetyzer powoduje skasowanie informacji nie tylko na dysku, ale również tak zwanych danych systemowych, danych użytkownika oraz również wszystkich ścieżek zapisu. Oznacza to, że wszystkie dane zostają przez demagnetyzer całkowicie i nieodwracalnie usunięte.

Współcześnie używane demagnetyzery są całkowicie bezpieczne dla zdrowia wszystkich osób znajdujących się w pobliżu działania demagnetyzera. Jednak dla całkowitej pewności proces demagnetyzacji odbywa się w specjalnie przystosowanych do tego komorach. Proces demagnetyzacji nośnika danych z twardego dysku, a także taśmy magnetycznej daje całkowitą pewność, że wszystkie dane tam zawarte zostaną całkowicie wymazane, co sprawia, że ta metoda jest najlepsza ze wszystkich obecnie dostępnych.

Demagnetyzery stosowane są przede wszystkim w dużych korporacjach, agencjach rządowych, ale także przez osoby indywidualne.

Sprawdź: ProDevice: Trwałe usuwanie, wymazywanie i niszczenie danych z dysku

Brak możliwości komentowania.