Który rodzaj betonu jest mocniejszy? B20 czy B25?

Kiedy budujemy dom, szukamy wielu informacji dotyczących tego, czy dany materiał budowlany użyty w konstrukcji naszego domu jest odpowiedni. Wiele osób zastanawia się również nad tym, czy użyte materiały, które są droższe, nie posiadają odpowiedników nieco tańszych. Wiele z tych pytań dotyczy betonu.

  • Beton jest mieszanką cementu i innego wypełniacza mineralnego w postaci kruszywa.
  • Klasa betonu oznacza jego odporność na ściskanie.
  • Im wyższa liczba w oznaczeniu betonu, tym wyższa jest jego klasa.

Co to jest beton?

Beton jest to mieszanka cementu oraz innego wypełniacza mineralnego. Całość fachowo nazywana jest kompozytem mineralnym. Istotą betonu jest cement, który wiąże wszystkie składniki. Wypełniaczem może być kruszywo o różnej granulacji, piasek itp. Obecnie do składu betonu dodaje się różnego rodzaju środki chemiczne, które podnoszą jego parametry.

Jakie jest wytrzymalszy beton B20 czy B25?

Rodzaje betonu są różne. Na szczęście obecnie, kiedy mamy projekt budowlany, mamy na nim zaznaczone, jaki dokładnie rodzaj betonu zastosować. Mówi o tym norma PN-88/B-06250. O klasie betonu świadczy przede wszystkim wytrzymałość betonu na ściskanie. W przypadku betonu B20 jest to 20MPa, a w przypadku B25 25MPa. Wytrzymalszy zatem jest beton, który ma większą liczbę w oznaczeniu. Co powinniśmy zrobić, jeśli dostawca nasz oszukał?

Beton B20 zamiast B25

Na wielu forach można natknąć się na pytanie: co zrobić, jeśli dostawca zamiast betonu B25 dostarczył B20? Często dodawane jest: czy będę musiał dopłacić? Pierwszą rzeczą, jaką powinniśmy zrobić w takiej sytuacji, jest zasięgnięcie fachowej wiedzy na temat oznaczeń betonu. Już po tym będziemy wiedzieć, że:

  • po pierwsze: nie powinniśmy w żadnym wypadku dopłacać,
  • po drugie: powinien nam dostawca oddać pieniądze,
  • po trzecie: módlmy się, aby słabszy beton był w stanie sprostać wymaganiom architektonicznym projektu.

Beton B20 jest tańszy niż B25. Z tego powodu dostawcy starają się ograniczyć koszty, osiągając większy zysk. Różnica niby nie wielka, czyli tylko 5MPa, ale nie wiadomo dokładnie, dlaczego projektant użył takiego, a nie innego betonu. Warto jest w takiej sytuacji ostro zareagować, aby nie paść ofiarą pazerności dostawcy betonu.

Polecamy zapoznać się z ofertą krakowskiej betoniarni Cembet.com.pl

Brak możliwości komentowania.