Dom pod klucz – dlaczego droższy?

Istnieje kilka stanów domów, w jakich możemy je kupić. Nie zawsze chcemy samodzielnie od podstaw budować nasz przyszły dom – czasem wolimy, gdy wybuduje go ktoś inny, my zaś w dogodnej lokalizacji po prostu go kupimy. Wiele osób decyduje się na wykończenie domu pod klucz i dopiero zamieszkanie w nim. Rzecz jasna taka forma domu jest również droższa, dlatego trzeba się dobrze zastanowić, jaki sposób kupna domu nam się opłaca. Ale dlaczego w zasadzie forma domu pod klucz jest kosztowniejsza?

Jeśli zlecamy ekipie budowę naszego domu, możemy również zlecić wykonanie go pod klucz, czyli tak, że jest gotowy do zamieszkania z chwilą zakończenia prac. Jednocześnie, taki sam dom można zazwyczaj kupić od inwestorów i deweloperów, którzy sprzedają nieruchomości na danym terenie. Dlaczego jednak taki dom jest droższy i o jakich funduszach mowa? Czy lepiej kupować dom wykończony całkowicie, czy też samodzielnie zająć się pracami wykończeniowymi i inwestycją w nie swoich funduszy?

Stawki za wykończenie ze stanu surowego

To, ile kosztuje dom pod klucz, zależy w dużej mierze od tego, w jakim standardzie i stopniu jest wykończony. Jeśli mowa o domu deweloperskim, to zazwyczaj dom pod klucz jest nieco tańszy niż w przypadku, gdy robilibyśmy wszystko sami – i to niezależnie, czy mowa o standardzie podstawowym, czy podwyższonym. Trzeba jednak do tego dodać cenę dodatkowych prac wykończeniowych, np. malowania, kładzenia płytek, a także zakup mebli – dlatego wykończenie domu pod klucz kosztuje zazwyczaj nawet dwa razy tyle, ile kosztowało doprowadzenie budowy do stanu surowego.

Kupić czy robić?

To odwieczny dylemat. Czasami zdarzają się dobre oferty domów w stanie deweloperskim, przygotowanych „pod klucz”, które jednak trzeba dodatkowo wykończyć i umeblować. Jeśli posiadamy swoje meble, projekty i pomysły, a cena jest faktycznie dobra, plus dodatkowo w cenie domu posiadamy również dodatkowe zabudowania (np. garaż) czy działkę, to zazwyczaj opłaca się kupić taki dom. Jeśli posiadamy natomiast działkę, a na czasie specjalnie nam nie zależy, pozostaje samodzielna budowa domu do stanu, który będzie nam odpowiadał.

Kiedy warto?

Jeśli cena jest korzystna, to warto zdecydować się na zakup domu. Dodatkowo, jest to też dobre rozwiązanie, jeśli dom stoi na działce w dogodnej lokalizacji, której my jednak nie posiadaliśmy. Warto też kupić dom w stanie pod klucz, jeżeli zależy nam na czasie – w innym przypadku proces budowy domu trwa jakiś czas, więc nie wprowadzimy się w okresie np. miesiąca. Przed zakupem warto przeanalizować wszystkie koszty i ocenić, co faktycznie jest korzystniejsze dla naszego portfela inwestycyjnego.