Jak dbać o bezpieczeństwo na placu budowy?

Gdy decydujemy się na wybudowanie własnego domu stajemy przed poważnym wyborem, mianowicie wynajęcia odpowiedniej ekipy budowlanej. O pracownikach tego sektora od lat krążą stereotypowe opinie, dlatego taki dylemat to niemałe zmartwienie dla wszystkich szukających odpowiedniego wykonawcy.

Gdy już znajdziemy odpowiednią firmę budowlaną warto na bieżąco kontrolować postęp prac. I nie mowa tutaj o materiałach znikających w zastraszającym tempie (najczęściej „ginącymi” produktami są cegły krakówki, pustaki czy dachówki) ale również o to, czy realizacja nie odbiega od pierwotnych założeń. Można też pokusić się o kontrolę zabezpieczeń – prawo określa jasno, jakie normy bezpieczeństwa powinny zostać spełnione. Porusza między innymi kwestię montażu rusztowań czy odpowiedniej odzieży roboczej. Tę ostatnią kwestię akurat skontrolować jest bardzo łatwo – pracownicy budowlani powinni przez cały dzień mieć na głowie kask ochronny – za brak odpowiedniej odzieży u pracowników może zostać ukarany ich przełożony.

O czym jeszcze trzeba pamiętać? Na pewno o odpowiednim zabezpieczeniu placu zwłaszcza, jeśli w pobliżu mieszkają sąsiedzi z małymi dziećmi lub biegają zwierzęta. Nikt nie chce chyba narażać maluchów na skaleczenie się zardzewiałym gwoździem czy stłuczenie kolana na cegle kratówce. Odpowiednie ogrodzenie domu w stanie surowym otwartym zapobiegnie również wizytom niechcianych lokatorów – młodzieży pod wpływem alkoholu lub osób bezdomnych.

I na koniec najważniejsza kwestia – przed rozpoczęciem prac koniecznie należy podpisać umowę z wykonawcą w której dokładnie określimy założenia i sposób realizacji pracy.

Wspomniane wyżej cegły kratówki możemy nabyć na stronie Mikulska.pl.

Brak możliwości komentowania.