W poszukiwaniu najlepszego haka holowniczego

Haki holownicze są bardzo praktycznym i pomocnym rozwiązaniem w wielu przypadkach. Są idealne na przykład dla osób, które planują podróż samochodem z przyczepą kempingową czy przewóz mebli. Większość samochodów nie ma żadnych przeciwwskazań do montażu haka. Jednak zanim podejmie się decyzję, trzeba zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów, dotyczących przede wszystkim tego, jaki rodzaj haka jest potrzebny i czy będzie pasował do auta.

Rodzaje haków holowniczych

Ze względu na budowę wyróżnia się trzy rodzaje haków. Są to:

  • haki montowane na stałe,
  • haki montowane za pomocą kilku śrub,
  • haki posiadające system automatycznego wypinania.

Najstarsze, ale też coraz mniej popularne, są haki montowane na stałe (nie można ich demontować). Niestety nie spełniają one norm w niektórych krajach europejskich, dlatego wjazd do nich autem wyposażonym w taki hak, będzie niemożliwy. Haki montowane za pomocą śrub można wymontować po ich odkręceniu. Jednak najwygodniejsze jest trzecie rozwiązanie – automatyczne, które umożliwia łatwy demontaż haka, w ciągu kilku sekund.

Wybór haka holowniczego do samochodu

Wybierając hak, należy zwrócić uwagę na to czy:

  • spełnia normy Unii Europejskiej,
  • pasuje do modelu i wersji auta,
  • jego maksymalny udźwig odpowiada zaleceniom dotyczącym ciężaru (tonaż haka nie może być większy niż masa całkowita pojazdu),
  • posiada tabliczkę znamionową,
  • nie stwarza zagrożenia dla użytkowników pojazdu.

Czy warto dopłacić do haka automatycznego?

Jeżeli kierowcy zależy na komforcie użytkowania, powinien zainwestować w taki właśnie hak. Haki automatyczne mają bowiem kilka istotnych zalet, które wyróżniają je spośród innych. Przede wszystkim gniazdo holownicze ukryte jest za zderzakiem, a miejsce wypięcia kuli jest niewidoczne po wypięciu. Hak jest odporny na korozję i wygląda estetycznie nawet przez kilka lat. A co ważne, haki holownicze po demontażu nie pozostawiają żadnych śladów.
Dlatego, pomimo że jest to rozwiązanie najdroższe, równocześnie jest najwygodniejsze w użyciu.

Oferta: Falveo - Sprzedaż i montaż haków holowniczych 

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

1 × 3 =