Mieszkanie – rynek pierwotny czy wtórny?

Dla wielu osób mieszkanie w mieście, zwłaszcza dużym, jest ogromnym marzeniem. Miasta faktycznie dają o wiele większej możliwości, jeśli chodzi o dostęp do rozmaitych placówek czy opcje wysłania dzieci do dobrej szkoły. Niestety, trudno jest podjąć decyzję co do tego, z jakiego rynku kupować mieszkanie – pierwotnego czy wtórnego?

Fanów obu rozwiązań jest sporo, jednakże zanim zdecydujemy się na zakup, dobrze jest przemyśleć wszystkie wady i zalety obu rozwiązań. Zazwyczaj kupno mieszkania wiąże się z poważną inwestycją, a nierzadko również koniecznością wzięcia kredytu, dlatego ważne jest, aby decyzja nie została podjęta zbyt pochopnie i za namową innych osób.

Sytuacja mieszkań wtórnych

Podstawową kwestią jest to, że w przypadku mieszkań wtórnych trzeba określić ich własność. Nie wszystkie mieszkania na sprzedaż są w tym momencie własnościowe – niektóre wystawiane są na portalach aukcyjnych przez spółdzielnie, które otrzymały lokal w rozliczeniu po np. eksmisji lokatorów. Oznacza to, że na mieszkanie mogą być nałożone rozmaite długi. W przypadku sprzedaży w spółdzielniach zwykle obniżają one koszt mieszkania o te należności, co innego jednak, jeśli mieszkanie jest zadłużone albo ma niejasna kwestię własności, zaś osoba trzecia je zakupi od osoby prywatnej. W ten sposób tworzy się poważny problem, który może przeciągać się do rozpraw sądowych i pociągnąć za sobą ogromne koszty procesowe.

Sprawdzony deweloper

W przypadku rynku pierwotnego sytuacja własności jest zazwyczaj jasna dla danego mieszkania. Deweloper Kraków to jednak inna historia – ważne, aby był on sprawdzony oraz doświadczony. Inwestycja pieniędzy w zakup mieszkania, które nie zostanie nawet wybudowane, czy w przypadku którego budowa nagle stanie ze względu na upadłość firmy deweloperskie może wyrządzić ogromną krzywdę dla finansów domowych. Z tego powodu informacji, gdy chcemy zainwestować w mieszkania Kraków, deweloper powinien być sprawdzony i mieć dobre opinie. Dopiero wówczas warto decydować się na wymagany wkład własny i opłaty na różnych etapach budowy.

Koszty dalsze

Istotne jest również to, jak przedstawiają się koszty dalsze, które trzeba ponieść już po zakupie mieszkania. Zaliczyć do nich można choćby koszty remontu czy wyposażenia domu oraz wykonania podstawowych prac wykończeniowych. Choć mieszkania z rynku pierwotnego oddawane są w konkretnym stanie, to jednak w przypadku mieszkań z rynku wtórnego zwykle trzeba liczyć się z generalnym remontem i m.in. wymianą instalacji. Z tego powodu należy wypisać wszystkie koszty i ocenić, które z rozwiązań jest w naszym przypadku korzystniejsze.