Proces powstawania betonu pod lupą

Ten powszechnie wykorzystywany w budownictwie materiał stanowi główną podstawę konstrukcyjną wielu z naszych domów, budynków użyteczności publicznej czy obiektów przemysłowych. Mimo, iż można się natknąć na niego na każdym kroku, niewiele osób zastanawia się, jak powstaje beton od początku do końca. A jest to proces na tyle fascynujący, że warto zapoznać się z jego szczegółami.

Znaczenie właściwego doboru składników

Beton w najbardziej podstawowej wersji stanowi połączenie cementu, kruszywa, piasku oraz wody. Ponadto różne rodzaje betonu zawierają pewien procent dodatków lub też domieszek, których rodzaj ma wpływ na właściwości uzyskanej w efekcie mieszaniny. Do wytwarzania betonu zwykłego wykorzystywany jest na ogół standardowy cementu portlandzkiego o niewielkim zagęszczeniu porów kapilarnych. Ich zbyt duża liczba oraz wielkość pojedynczych porów powoduje uzyskanie betonu słabej jakości. 

Woda, której używa się do produkcji betonu, musi uprzednio zostać dokładnie przebadana, jeśli budzi jakiekolwiek wątpliwości. Problemem może się okazać zbyt duży procent chlorków lub siarczków w wodzie. Największym objętościowo elementem mieszanki betonowej są kruszywa – naturalne, pobrane ze środowiska przyrodniczego, bądź też sztuczne, kruszone za pomocą środków mechanicznych.

Powstawanie betonu krok po kroku

Dokładny skład mieszanki betonowej zostaje przed wytworzeniem betonu szczegółowo zaprojektowany, by mieć pewność w kwestii uzyskanych właściwości. Termin „mieszanka betonowa” to określenie połączenia cementu, wody, i piasku na etapie, kiedy dopiero zaczyna przebiegać wiązanie. Proces powstawania betonu jest znacznie bardziej skomplikowany na poziomie chemicznym, niż wydaje się to na pierwszy rzut oka. 

Konieczny jest odpowiedni dobór uziarnienia kruszywa w zależności od żądanego efektu, a także staranne mieszanie. Składniki są dodawane metodą wagową bądź wagowo-objętościową do maszyny mieszającej, w której powinny być jak najbardziej równomiernie rozłożone, obracając się powoli. Po wymieszaniu następuje etap układania betonu, którego długość należy uzależnić od warunków atmosferycznych, w których nastąpi wiązanie oraz właściwości konkretnej mieszanki.

Zobacz: Cembet - Producent betonu

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

7 − 3 =