Sposoby rozbiórki obiektów budowlanych

W powszechnej opinii panuje przekonanie, że niszczenie rzeczy jest znacznie łatwiejsze od ich tworzenia. Niestety w przypadku budynków tak nie jest, ponieważ sam proces rozbiórki jest równie albo nawet bardziej skomplikowany od ich budowy.

Jakie są sposoby rozbiórki?

Metody rozbiórki są różne, w zależności od lokalizacji obiektu oraz jego wielkości. Jedną z najpopularniejszych jest metoda mechaniczna, która wykorzystuje specjalne liny, cięcie piłami oraz uderzenia przy użyciu masywnej kuli. Jest to stosunkowo szybki oraz prosty sposób zniszczenia budynku, jednak nie wszędzie może być zastosowany. Czasami lokalizacja nie pozwala na wykorzystanie metody mechanicznej i wtedy trzeba skorzystać z innych opcji. Metody termiczne wykorzystują palniki plazmowe lub wiązkę laserową do cięcia. Zbrojenia są rozgrzewane przy użyciu prądu elektrycznego i następnie niszczone. Szczególnie efektownym sposobem są metody wybuchowe, które zakładają użycie rozprężającego się gwałtownie gazu lub materiałów wybuchowych. Ta metoda nie może być jednak wykorzystywana, jeżeli w pobliżu znajdują się obiekty przemysłowe lub mieszkalne.

Wykorzystanie kuli stalowej

Do niszczenia budynków można wykorzystać także bardzo wysokie ciśnienie wody oraz specjalne masy pęczniejące. Jednak ostatnia metoda wykorzystywana jest najrzadziej, co wcale nie oznacza, że nie jest skuteczna. Poszczególne metody mogą być także łączone w przypadku obiektów, które posiadają dużą kubaturę. Na wybór właściwej ma wpływ przede wszystkim stan techniczny obiektu oraz rodzaj konstrukcji. Ważny jest także rodzaj infrastruktury technicznej oraz jej położenie. Każdy sposób niesie ze sobą ryzyko, dlatego przed rozpoczęciem rozbiórki należy teren odpowiednio zabezpieczyć. Do niszczenia budynków kulą stalową wykorzystuje się kulę posiadającą masę 500-2000 kg, która jest zawieszona na linie. Energia kinetyczna kuli, która wyzwala się w momencie jej zetknięcia z budynkiem sprawia, że konstrukcja jest niszczona. Dużą popularnością cieszą się uniwersalne agregaty samojezdne, które stosowane są coraz częściej zamiast młotów ręcznych.

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

czternaście + 1 =