Stan surowy otwarty, a zamknięty – różnice

Budowa domu wymaga od nas zdobycia podstawowej wiedzy z tego zakresu. Jest to niezbędne do tego, aby dbać o swoje interesy i finanse. Nie każdy ma świadomość, że stan surowy budynku nie zawsze oznacza to samo. Wyróżnia się stan surowy otwarty oraz zamknięty, a każdy z nich oznacza inny etap budowy. Warto poznać podstawowe różnice.

Stan surowy otwarty

Stan surowy otwarty to przede wszystkim fundamenty, ściany działowe, ściany nośne, a także strop. Zazwyczaj mamy tutaj do czynienia z kompletną więźbą dachową. Dach powinien być zamknięty, czyli wykończony odpowiednim pokryciem. Jest to niezbędne do tego, aby budynek był kompleksowo zabezpieczony przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Jeśli w domu obecne są kondygnacje, to między nimi muszą znajdować się betonowe schody. Stan surowy otwarty to również komin wentylacyjny oraz dymny. Nie znajdziemy tutaj jednak drzwi, okien, czy też bramy garażowej. Oznacza to, że otwory w ścianach należy zabezpieczyć przed oddziaływanie otoczenia. Zwykle wykorzystuje się do tego deski lub folie. Oczywiście taka ochrona nie jest najskuteczniejsza i często wymaga poprawek. Najistotniejsze jest to, aby woda nie przenikała do wnętrza domu.

Stan surowy zamknięty

Stan surowy zamknięty posiada wszystko to, co było wymienione w stanie otwartym. W tym przypadku montuje się jednak drzwi, okna, a także bramę garażową. Jest to sporym ułatwieniem, gdyż nie musimy zabezpieczać budynku przez czynnikami atmosferycznymi. Należy jednak podkreślić, że wnętrze domu nie jest wykończone. Nie znajdziemy tutaj podłóg, czy też otynkowanych ścian. Wszystkie otwory zewnętrzne są dokładnie uszczelnione, dzięki czemu budynek przetrwa zimę w nienaruszonym stanie. Oczywiście w jego wnętrzu będą panować niskie temperatury, jednak nie stanowią one zagrożenia dla konstrukcji. Wszelkie instalacje zostaną wykonane na późniejszym etapie. Stan surowy zamknięty poprzedza stan deweloperski. Prace wykończeniowe zwykle wznawiane są wiosną, jednak wszystko zależy od indywidualnego przypadku.

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

1 + cztery =