Dlaczego warto stosować celulozę do ocieplenia domu?

Zanieczyszczenie środowiska, wysokie ceny źródeł energii powodują, że do budownictwa bardzo szybko wdrażane są nowoczesne technologie ekologiczne i energooszczędne. W Polsce przebijają się znacznie trudniej, niż w innych państwach.

Zastosowanie celulozy w ociepleniach

Powszechnie znanymi i stosowanymi materiałami do ociepleń są wełna mineralna i styropian. Mają coraz lepsze parametry termoizolacyjne i akustyczne, są też łatwe w montażu (można ułożyć je samodzielnie). Niestety nie są paroprzepuszczalne i wymagają wykonania specjalnej izolacji zabezpieczającej budynek przed zawilgoceniem.

Tych wad pozbawiona jest celuloza do ociepleń. Charakteryzuje się bardzo dobrym współczynnikiem przenikania ciepła ( U 0,37W/(mK), a nawet niższym), dobrą izolacją akustyczną oraz paroprzepuszczalnością. W praktyce oznacza to brak konieczności wykonania dodatkowej izolacji zabezpieczającej przed wilgocią.

Celuloza do ocieplenia jest materiałem całkowicie ekologicznym (dla środowiska i dla mieszkańców) wykonanym z makulatury papieru gazetowego, który w trakcie procesu produkcji poddawany jest impregnacji przeciwogniowej, przeciwwilgociowej. Równocześnie zapewnia to jednak ścianom „oddychanie”. Jest odporna na działanie pleśni i grzybów.

Celuloza likwiduje mostki termiczne!

Najtrudniejszym zadaniem dla uzyskania bardzo dobrych parametrów cieplnych dla budynków są mostki termiczne, które powodują ubytek ciepła i zwiększają koszty eksploatacji. Mostki termiczne najczęściej powstają przy:

 • montażu okien,
 • połączeniu dachu ze ścianą zewnętrzną,
 • budowie kominów,
 • nadprożach

Ich przyczyną jest niewłaściwe zastosowanie materiałów budowlanych lub niewłaściwa technika wykonania robót, trudny dostęp do niektórych miejsc.

Zastosowanie celulozy może całkowicie wyeliminować ten problem. W zależności od zastosowanej techniki ocieplania celulozą, może ona wypełnić newralgiczne punkty.

Najczęściej stosowane metody to

 • metoda wdmuchiwania pod ciśnieniem (doskonale wypełnia trudno dostępne miejsca),
 • nadmuch luźny (stropy, stropodachy, zamknięte ściany, sufity),
 • natrysk na mokro (sufity, ściany wewnętrzne i zewnętrzne)

Producenci celulozy do ociepleń dają gwarancję 50 lat użytkowania, to bardzo długi okres pozwalający na całkowity zwrot inwestycji, a nawet pokaźny zysk w postaci niższych rachunków za prąd.

Izolmax.pl

Jeden komentarz

 1. Ewa
  15 września 2019
  Reply

  Ile czasu musi schnąć ściana przed położeniem styropianu?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dwa × 4 =