Zanieczyszczenie środowiska, wysokie ceny źródeł energii powodują, że do budownictwa bardzo szybko wdrażane są nowoczesne technologie ekologiczne i energooszczędne. W Polsce przebijają się znacznie trudniej, niż w innych państwach.
Zastosowanie celulozy w ociepleniach
Powszechnie znanymi i stosowanymi materiałami do ociepleń są wełna mineralna i styropian. Mają coraz lepsze parametry termoizolacyjne i akustyczne, są też łatwe w montażu (można ułożyć je samodzielnie). Niestety nie są paroprzepuszczalne i wymagają wykonania specjalnej izolacji zabezpieczającej budynek przed zawilgoceniem.
Tych wad pozbawiona jest celuloza do ociepleń. Charakteryzuje się bardzo dobrym współczynnikiem przenikania ciepła ( U 0,37W/(mK), a nawet niższym), dobrą izolacją akustyczną oraz paroprzepuszczalnością. W praktyce oznacza to brak konieczności wykonania dodatkowej izolacji zabezpieczającej przed wilgocią.
Celuloza do ocieplenia jest materiałem całkowicie ekologicznym (dla środowiska i dla mieszkańców) wykonanym z makulatury papieru gazetowego, który w trakcie procesu produkcji poddawany jest impregnacji przeciwogniowej, przeciwwilgociowej. Równocześnie zapewnia to jednak ścianom „oddychanie”. Jest odporna na działanie pleśni i grzybów.
Celuloza likwiduje mostki termiczne!
Najtrudniejszym zadaniem dla uzyskania bardzo dobrych parametrów cieplnych dla budynków są mostki termiczne, które powodują ubytek ciepła i zwiększają koszty eksploatacji. Mostki termiczne najczęściej powstają przy:
- montażu okien,
- połączeniu dachu ze ścianą zewnętrzną,
- budowie kominów,
- nadprożach
Ich przyczyną jest niewłaściwe zastosowanie materiałów budowlanych lub niewłaściwa technika wykonania robót, trudny dostęp do niektórych miejsc.
Zastosowanie celulozy może całkowicie wyeliminować ten problem. W zależności od zastosowanej techniki ocieplania celulozą, może ona wypełnić newralgiczne punkty.
Najczęściej stosowane metody to
- metoda wdmuchiwania pod ciśnieniem (doskonale wypełnia trudno dostępne miejsca),
- nadmuch luźny (stropy, stropodachy, zamknięte ściany, sufity),
- natrysk na mokro (sufity, ściany wewnętrzne i zewnętrzne)
Producenci celulozy do ociepleń dają gwarancję 50 lat użytkowania, to bardzo długi okres pozwalający na całkowity zwrot inwestycji, a nawet pokaźny zysk w postaci niższych rachunków za prąd.
Ile czasu musi schnąć ściana przed położeniem styropianu?