Cena domów prefabrykowanych – co się na nią składa?

Decyzja o budowie domu pociąga za sobą wiele przemyśleń na temat projektu, materiałów budowlanych, a także czasu budowy. Są to zagadnienia dosyć istotne, ponieważ wszystko obraca się wokół kosztów generowanych zazwyczaj na bieżąco. Dokonanie prawidłowego wyboru może w znacznej mierze zredukować koszty, a co za tym idzie, wybudować wymarzony dom w niższej niż zakładano cenie.

Innym, bardziej istotnym dylematem może być wybór pomiędzy domem murowanym, a tworzonym z prefabrykatów – i tu należy rozważyć kwestię czasu budowy domu, ponieważ jest on różny w tych dwóch przypadkach.

Dom murowany czy z prefabrykatów?

Dom murowany według ekspertów uważany jest za trwalszy. Posiada także lepszą izolację termiczną. Są to ważne kwestie, ponieważ uciekające ciepło z domu poprzez powstałe mostki termiczne, jest poważnym problemem dla użytkowników domu. W ostatnich latach postawiono jednak na nowoczesne technologie – domy prefabrykowane także zaopatrzono w równie skuteczną izolację termiczną. Innowacyjna konstrukcja wymaga jednak użycia specjalnych materiałów, co z kolei pociąga za sobą wyższe koszty w budowie.

Podsumowując wszystkie za i przeciw – domy murowane są nieco tańsze w budowie, natomiast domy prefabrykowane są tańsze w utrzymaniu, szybciej się nagrzewają, a poprzez dobrą izolację termiczną, wolniej tracą energię cieplną.

Cena domów prefabrykowanych

Cena całkowita budowy domów z prefabrykatów jest uzależniona od wybranego projektu – materiały izolacyjne mogą znacznie podwyższyć jego koszty, dlatego warto wcześniej ustalić, jaki ma być metraż domu, rodzaj izolacji termicznej, ilość pomieszczeń, podpiwniczenie lub jego brak oraz stan domu do odbioru – standard „pod klucz” może być o połowę droższy niż stan surowy zamknięty.

Ważne jest by korzystać z usług jednej firmy, która zajmie się wznoszeniem budynku od przywiezienia materiałów budowlanych, po oddanie kluczy właścicielowi. Ta decyzja pozwoli na ewentualne oszczędności, a także drobne zmiany w projekcie już na etapie budowy.

Domy modułowe

Budowa domu modułowego przebiega dużo szybciej niż tradycyjnego murowanego, gdzie jego wznoszenie może trwać nawet do trzech lat. Domy modułowe, dzięki gotowym elementom konstrukcyjnym budowane są dużo szybciej – gotowy budynek może być już zamieszkały po zaledwie kilku miesiącach.

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

cztery × 5 =