Idzie lato – pora zadbać o swój ogród

Zajmowanie się ogrodem dla wielu osób stanowi nie tylko hobby, ale jest również to formą aktywnego wypoczynku. Rośliny bywają wymagające – by dobrze rosły, prawidłowo kwitły i owocowały należy poświęcić im sporo uwagi, bo nie wystarczy tylko je posadzić na grządkach i podlewać, ale należy je pielęgnować oraz zabezpieczać przed niekorzystnymi czynnikami.

Właściwa pielęgnacja ogrodu

Piękny ogród to chluba każdego właściciela. Odpowiednio wyeksponowane rośliny, dobrze utrzymane klomby i rabaty, precyzyjnie ukształtowane krzewy i iglaki, a także ciekawie wytyczone i odpowiednio ozdobione alejki sprawią, że i goście i gospodarze w tak urządzonym ogrodzie będą chcieli przebywać, jak najczęściej. Do ozdabiania klombów kwiatowych, rabat, wyznaczania alejek znakomicie posłużą kamienie ogrodowe takie jak: otoczaki, grys czy kora kamienna.

Kamień ogrodowy – naturalna ozdoba

Otoczaki to naturalne odłamki skalne, doskonale wygładzone przez wodę. Proces wygładzanie i toczenia prowadzony jest przez bardzo długi czas. Największe skupiska otoczaków można spotkać w górskich rzekach, gdzie szybki nurt toczy kamienie po dnie jednocześnie naturalnie je obrabiając. Dzięki temu procesowi kamienie mają różną wielkość, są bardzo gładkie i znakomicie nadają się jako ozdoba ogrodu. Ze względu na rodzaj skały mogą mieć jednolity kolor lub być wielokolorowe.

Grys to również bardzo praktyczna i elegancka ozdoba rabat kwiatowych. Powstaje w wyniku rozdrabniania większych odłamów skalnych. Grys to kamień o nieregularnym kształcie, występujący w wielu niezwykłych kolorach.

Reklama: Kamienie i kora ogrodowa - Wrocław i okolice

Ciekawą ozdobą ogrodu jest kamienna kora. Powstaje ona w wyniku rozdzielenia się naturalnej skały – łupku. Kora kamienna powoli zaczyna zastępować zwykłą korę drewnianą, ponieważ jest od niej cięższa, równie dobrze zatrzymuje wilgoć, a jej walory zdobnicze zachwycą niejednego ogrodnika.

Kamieniami ogrodowymi warto ozdabiać klomby kwiatowe – jednolity kolor dość dużych otoczaków znakomicie wyeksponuje wielobarwność kwitnących roślin. Kamieniami ogrodowymi można napełnić rzeźby wykonane z siatek lub ażurowych konstrukcji – dowolna forma, ustawiona pośród roślin będzie stanowić niebanalną ozdobę ogrodu.

Kora sosnowa czyli ściółkowanie roślin

Ogród, który znajduje się w bezpośredniej bliskości lasu, parku, ewentualnie łąki, narażony jest na ataki chwastów – szczególnie mniszka lekarskiego czyli popularnego mlecza. Aby ograniczyć jego ekspansję, ziemię pod roślinami należy wysypać korą drzewną, na przykład korą sosnową. Ściółkowanie korą ma dwojakie zastosowanie; jest bardzo dekoracyjna, a ponieważ to drewniana ściółka – będzie świetnie współgrała ze środowiskiem naturalnym, po drugie – ograniczy parowanie wilgoci z gleby i wstrzyma rozwój chwastów. Dzięki temu zabiegowi, usuwanie chwastów będzie dużo mniej uciążliwe.

Gdy dzięki kamieniom i ściółce ograniczymy rozrost chwastów a także ozdobimy ogród, latem będziemy mogli cieszyć oczy mnogością barw kwitnących roślin, oraz przyjemnie odpoczywać na wygodnym leżaku.

Brak możliwości komentowania.