Parkiet czy panele? Co na elewacje?

Planujesz remont w domu? A może dopiero wykańczasz jego wnętrze? Zapewne stajesz przed wyborem odpowiedniej podłogi – i jak zapewne zauważyłeś, nie jest to łatwa decyzja do podjęcia. Mamy duży wybór w materiałach, drewno, płytki, linoleum, parkiet czy panele. Każde z rozwiązań jest dobre na swój sposób – a jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej o wadach i zaletach, gorąco zachęcamy do zapoznania się z naszym artykułem.

Jeszcze w poprzednim wieku – nawet u jego schyłku, wybór w materiałach wykończeniowych był bardzo mocno ograniczony. Każdy się cieszył, że dostał jakiekolwiek płytki, które można było zamontować w łazience. Parkiet czy panele były uznawane za luksus zarezerwowany wyłącznie dla ograniczonej (i bogatej) grupy ludzi. Tym samym nikt raczej się nie zastanawiał czy wybrać to czy tamto. Brało się to, co po prostu było dostępne.

Obecnie sprawa wygląda zupełnie inaczej. W każdym sklepie z produktami wykończeniowymi mamy tak duży wybór, że czasami aż ciężko zdecydować się na jeden, konkretny materiał, aby później dokonywać kolejnej selekcji. Dlatego należy w takich sytuacjach kierować się zasadą – co tak naprawdę sprawdzi się w naszym domu. Dlatego dzisiaj trochę wad i zalet o materiałach na podłogę. Czy już się zastanawiałeś czy będzie to parkiet czy panele?

Co położyć na podłodze?

Może zacznijmy od parkietu. To materiał naturalny, który na pewno będzie bardzo przyjazny w naszym domu. Zwykle wykonuje się go z twardego drewna – najpopularniejsze to dąb, buk czy drzewa egzotyczne. Ale niestety twardość idzie w cenie z wysoką ceną. Ponadto, samo dbanie o materiał jest bardzo kosztowny – należy je impregnować, lakierować i ostrożnie myć, by nie pozostawała woda. Ale też, ma bardzo dobre właściwości izolacyjne – zarówno termiczne jak i akustyczne.

Panele natomiast są tańszym zamiennikiem, które są wykonywane w fabrykach na bazach materiałów mieszanych. Co prawda nie dają tak samo spektakularnego efektu jak parkiet, ale obecne modele są tak samo solidne, ładne i co ważne – proste w montażu i dbaniu. Do tego nie można nie wspomnieć o niskiej cenie za metr kwadratowy! W wielu marketach budowlanych czy z materiałami wykończeniowymi, możemy zakupić panele już za 20 zł za metr, przy wysokiej klasie ścieralności. W przypadku parkietu, ceny rozpoczynają się od 100 złotych jak nawet nie więcej. Tym samym warto przemyśleć sprawę – parkiet czy panele. Liczy się jakość czy efekt i niska cena? Warto dotykać materiały, sprawdzić ich wytrzymałość i wtedy dopiero podjąć jednoznaczną odpowiedź.

A pomyślałeś już może w wykończeniu domu na zewnątrz?Warto już o tym pomyśleć podczas wykończenia podłóg. Dobrym rozwiązaniem jest elewacja z cegieł lub płyt klinkierowych. Warto na pewno to rozważyć.

Płyty klinkierowe możesz zobaczyć na stronie mikulska.pl