Wraz z popularnością nowych technologii coraz częściej możemy wybierać takie projekty domów, które odpowiadają nam w zupełności i są dodatkowo dobrą inwestycją. Tak jest również w przypadku rozmaitych domów, które możemy potem utrzymywać niskim kosztem dzięki dostępności rozwiązań samowystarczalnych. Czy jednak faktycznie budowa takiego domu się opłaca?
Kiedy domy samowystarczalne są korzystniejsze?
Domy samowystarczalne charakteryzują się tym, że w dużej mierze nie tracą własnej, wytworzonej w swoim obrębie energii, a przeznaczają ją na zupełnie nowe zadania, dotyczy też to powierzchni terenu wokół budynku. Dlatego coraz więcej osób decyduje się na inwestycję w taki właśnie dom. Jakie są jednak koszty inwestycji w domy ekologiczne? Czy faktycznie jest to skórka warta wyprawki, i czy taki dom będzie korzystniejszy przy długofalowych rozliczeniach oraz eksploatacji i utrzymaniu?
Duży wydatek naraz
Jest pewne, że dom energooszczędny będzie kosztował dużo więcej pieniędzy. Zależeć to będzie od wybranego standardu – więcej, jeśli ma to być standard podwyższony. Należy jednak mieć na uwadze fakt, że jest to jednak wydatek jednorazowy, co również jest istotne. Wydatek ten zazwyczaj pozwala zaoszczędzić ok. 40% kosztów porównywalnych z utrzymaniem domu tradycyjnego o podobnej powierzchni. Należy też pamiętać, że mówimy teraz przede wszystkim o domu w wysokim standardzie, czyli przy wykorzystaniu dobrej jakości materiałów, które potem nie będą wymagały szybkiego remontu oraz wymiany.
Sprawdź oszczędności
Stan surowego kosztuje w przypadku domu tradycyjnego i samowystarczalnego porównywalnie tyle samo. Różnice pojawiają się dopiero w wykonywaniu instalacji na poziomie stanu deweloperskiego. Tutaj pojawiają się stawki, które mogą mieć duże znaczenie dla kogoś inwestującego w nowy dom. Tutaj okazuje się, że dom tradycyjny może kosztować nawet połowę mniej na tym etapie budowy gdzie wykorzystywane są materiały oraz technologie domu ekologicznego.
Czy się opłaca?
Zdecydowana większość użytkowników domów energooszczędnych uważa, że zdecydowanie budowa takiego domu się opłaca przyjmując szerszą, wieloletnią perspektywę. Jest to bardzo istotne, jeśli patrzymy długofalowo: rocznie możemy płacić nawet 40% mniejsze sumy na rachunki i eksploatację od osób posiadających domy tradycyjne. Z tego powodu domy energooszczędne zdobywają sobie coraz większą popularność w Polsce i w Europie.