Projekt schodów

Większość budowanych współcześnie domu posiada dwie, trzy kondygnacje, które są połączone za pomocą schodów. Jest to jedno z największych wyzwań dla architekta, który musi zaplanować schody drewniane idealnie pasujące do określonego domu, wymagań klienta oraz względów praktycznych. Schody gięte, łamane, proste, jednobiegowe, dwubiegowe, drewniane, metalowe – wybór jest naprawdę duży. Największym wyzwaniem jest takie praktyczne zaplanowanie schodów, by zapewniały one wygodny dostęp do wszystkich pomieszczeń znajdujących się na wyższych kondygnacjach domu.

Te wymagania należy określić już na samym początku projektu, gdyż po wykonaniu nieodpowiednich schodów nie będziemy mogli tego później zmienić. Najczęściej wybiera się proste schody jednobiegowe, które wykorzystywane są w domach o średniej wielkości. Zapewniają one szybkie przemieszczenie się pomiędzy kondygnacjami budynku, a jednocześnie są proste w budowie, pielęgnacji i użytkowaniu. Najpopularniejsze jest wykonywanie schodów z drewna. Materiał ten jest powszechnie dostępny, a jednocześnie ze względu na mnogość rodzajów i gatunków drewna może być bardzo różnorodny. Drewno można idealnie dopasować do każdego rodzaju wnętrza, zarówno nowoczesnego jak i tradycyjnego. Warto również zaplanować schody, które jeśli to potrzebne, będą sięgały do piwnicy czy na strych.

Wówczas będziemy mieli łatwy dostęp do naprawdę wszystkich pomieszczeń w domu. Oczywiście można zastosować dodatkowe drabinki czy składane schodki, jednak jest to dość niewygodne rozwiązanie. Ważne jest oczywiście również odpowiednie dopasowanie stopnia nachylenia stopni drewnianych, aby można było poruszać się po nich nie tylko wygodnie, ale również bezpiecznie. Na szczęście jest to zadanie należące do projektanta, który musi zadbać o to by schody czy gięte, czy proste, metalowe czy drewniane były jednakowo bezpieczne i praktyczne. Nie zapominajmy również o tym, że schody są wspaniałą ozdobą domu, dlatego dobry projekt powinien uwzględniać również aspekt estetyczny i wystrój wnętrza domu, a którym będą znajdowały się dane schody.