Szkielet stalowy domu – co to jest?

Pomimo tego, że w naszym kraju wciąż najczęściej stawia się domy murowane, tendencja ta wyraźnie się zmienia. Do głosu dochodzą bardziej ekologiczne technologie, a także materiały, które umożliwiają postawienie budynku w znacznie krótszym czasie. Wśród nich można wyróżnić szkielet stalowy – popularny szczególnie w USA i w Kanadzie, w Polsce wciąż jeszcze niecieszący się zbyt dużym zainteresowaniem. Jakie są zalety stalowej konstrukcji i domów wykonanych w tej technologii?

Czym jest szkielet stalowy domu?

Szkielet stalowy domu to atrakcyjna alternatywa dla tradycyjnej konstrukcji drewnianej. Wykonuje się go najczęściej ze zimnozgiętych profili stali o najwyższej jakości typu 280 lub 350. Możliwe jest również przygotowywanie profili na gorąco. Nie jest to jednak ekonomiczne rozwiązanie, dlatego rzadziej się z niego korzysta. Zanim konstrukcja stalowa zostanie złożona, profile ocynkowuje się, by były odporne na korozję.

Szkielet stalowy konstrukcji domu i jego zalety

Szkielet stalowy konstrukcji domu jest uniwersalny. Można bowiem wykorzystać stal nie tylko do wzniesienia domu jednorodzinnego, czy wolnostojącego budynku, bądź bliźniaka. Konstrukcja stalowa bardzo dobrze sprawdza się przy stawianiu sezonowego budownictwa, a więc domków letniskowych. Sprawdza się również w przemyśle. Stalowe profile z powodzeniem wykorzystuje się podczas tworzenia i wdrażania projektów na pawilony handlowe, czy hale magazynowe.

Warto wziąć pod uwagę stal, jako materiał konstrukcyjny także z tego względu, że jest to surowiec, który nie wpływa negatywnie na środowisko naturalne. Poza tym obiekty o stalowej konstrukcji nie wymagają dużych nakładów finansowych, jeśli chodzi o ich utrzymanie. Można m.in. zaoszczędzić na zużyciu prądu, jeśli zastosuje się odpowiednie docieplenie.

Dlaczego warto stawiać domy szkieletowe ze stali?

Szkielet stalowy domu wznosi się znacznie szybciej, zwłaszcza w wersji prefabrykowanej. Do budynku jednorodzinnego parterowego można się wprowadzić już po czterech miesiącach, niezależnie od tego, jaki dom ma metraż.

Wybór stali na konstrukcję obiektu jest warto uwagi również ze względu na to, że pozwala w znacznym stopniu zwiększyć powierzchnię użytkową w porównaniu z budynkami stawianymi w tradycyjny sposób. W porównaniu z domem murowanym, konstrukcja stalowa gwarantuje większy metraż o co najmniej 10%, zakładając, że obydwa budynki mają taką samą powierzchnię wyjściową.

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

osiemnaście + 14 =