Zabezpieczenia fotowoltaiki – jak zabezpieczyć instalację fotowoltaiczną

Montaż instalacji fotowoltaicznej pozwala na produkcję darmowej, przyjaznej naturze energii, która pozwoli na zaoszczędzenie pieniędzy wydawanych na prąd.

Instalacja fotowoltaiczna jest bezpieczna, lecz wymaga stosowania odpowiednich dla niej zabezpieczeń.

Przed czym zabezpiecza się instalację fotowoltaiczną?

Aby wiedzieć jakie zabezpieczenia zastosować należy poznać zagrożenia związane z pracą instalacji fotowoltaicznej.

W pierwszym zagrożeniem są czynniki atmosferyczne: upał, opady deszczu i gradu, wyładowania atmosferyczne oraz silny wiatr. Drugim zagrożeniem jest uszkodzenie mechaniczne jednego z komponentów. Trzecia zagrożenie postać może z powodu złego montażu paneli.

Wszystkie te zagrożenia mogą spowodować zwarcie lub inne przepięcie, co doprowadzić może do uszkodzenia instalacji i urządzeń korzystających z prądu wewnątrz budynku. Dlatego o zabezpieczenie instalacji fotowoltaicznej trzeba zadbać już podczas projektowania zarówno po stronie paneli jak i po stronie falownika.

Zabezpieczenia fotowoltaiki po stronie paneli

Pierwszym i najważniejszym zabezpieczeniem jest montaż instalacji odgromowej i podłączenie mikroinstalacji do uziemienia. Po stronie paneli zamontować trzeba również:

  • wyłączniki nadprądowe, czyli bezpieczniki – powinny być montowane na pojedynczych stringach, ale także zabezpieczyć ciągi modułów fotowoltaicznych,
  • ograniczniki przepięć – ich montaż jest konieczny kiedy odległość między falownikiem a panelami przekracza 10 m. Są potrzebne gdy odległość pomiędzy instalacją odgromową a instalacją fotowoltaiczną jest mała.

Często montuje się także optymalizatory mocy, które służą do wyrównania mocy paneli gdy są one w zacienieniu i do zabezpieczenia przed przepięciem.

Zabezpieczenie falownika

Tutaj stosuje się wyłączniki nadprądowe chroniące przed zwarciami wynikającymi ze skoku napięcia prądu. Wyłączniki trzeba dobrać do konstrukcji inwertera trójfazowego lub jednofazowego. Dobór odpowiednich zabezpieczeń zagwarantuje bezpieczeństwo oraz niezawodność pracy instalacji fotowoltaicznej.

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

3 × 5 =