Dom energooszczędny a dom pasywny – różnice

Jeśli przed Tobą budowa domu i zastanawiasz się, czy lepiej zainwestować w dom pasywny, czy może energooszczędny, to warto wcześniej zgłębić podstawowe różnice między jednym, a drugim rodzajem.

Dom pasywny to zawsze dom energooszczędny

W tej kwestii nie ma dyskusji. Każdy dom pasywny jest domem również energooszczędnym, ale nie każdy dom energooszczędny musi być domem pasywnym. Różni je przede wszystkim ilość rocznego zapotrzebowania na energię niezbędną do ogrzewania domu. W przypadku domu pasywnego jest to nie więcej niż 15 kWh, natomiast w przypadku domu energooszczędnego jest to aż 40 kWh. Aby jednak uzyskać taki wskaźnik przy domu pasywnym niezbędne jest zastosowanie specjalnych rozwiązań i technologii, które nie zawsze stosuje się w zwykłych domach energooszczędnych.

Różnice w konstrukcji domu

Rodzaj materiału, z jakiego powstanie dom pasywny, nie ma aż tak dużego znaczenia. Mogą to być zarówno tradycyjne rozwiązania jak i na przykład domy szkieletowe stalowe. Duża ważniejsza jest sama izolacja, która nie pozwoli na uciekanie ciepła z wnętrza domu. W przypadku domów pasywnych ważna jest więc bryła. Chodzi o to, aby była jak najbardziej prosta i bez zbędnych załamań. Często jest to właśnie prostokąt. Nie mniej ważny jest dach, który również powinien być prostą konstrukcją bez dodatkowych udziwnień. Najlepiej gdy będzie co najwyżej dwuspadowy.

Okna i izolacje, czyli dostarczamy ciepło i nie pozwalamy mu uciekać

Każdy dom pasywny musi mieć określoną grubość i jakość izolacji, w innym przypadku nie uda się osiągnąć odpowiednich parametrów. Raczej nie stosuje się zwykłego styropianu, ale na przykład grafitowy, które ma znacznie lepsze właściwości termoizolacyjne. Poza tym taki dom energooszczędny nie tylko zatrzymuje ciepło, ale również je pozyskuje. Dlatego ważne są na przykład duże przeszklenia, ale tylko od południowej strony, gdzie dużo ciepła pozyskuje się z promieniowania słonecznego. Od strony północnej ogranicza się okna do minimum. Nie trzeba również dodawać, że także okna muszą charakteryzować się wysoką termoizolacyjnością.

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dziesięć − 9 =