Jak wygląda profesjonalny montaż paneli fotowoltaicznych?

Warto mieć świadomość, że fotowoltaika z roku na rok cieszy cię coraz większym zainteresowaniem. Należy jednak zdawać sobie sprawę, że montaż paneli fotowoltaicznych ma bardzo duże znaczenie dla właściwego funkcjonowania całej instalacji. Rekomendowane jest przede wszystkim podjęcie bardzo ważnych decyzji. Osoba zainteresowana instalacją musi wiedzieć czy panele fotowoltaiczne mają być zamontowane na gruncie, ścianie czy dachu.

Gdzie zamontować panele fotowoltaiczne?

W przypadku montaży gruntowych konieczne jest zastosowanie specjalnych stelaży. W ten sposób możliwe będzie nie tylko ustawienie właściwego kąta nachylenia, ale również zoptymalizowania położenia danej instalacji względem nasłonecznienia. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że ogniwa nie mogą być zlokalizowane bezpośrednio na gruncie.

Warto wiedzieć, że obecnie w przypadku, gdy dach będzie zacieniony można zastosować zupełnie inne rozwiązanie. Panele fotowoltaiczne montowane są bowiem pod właściwym kątem na ścianie budynku. Należy jednak zdawać sobie sprawę, że wspomniane rozwiązanie jest dość rzadko stosowane. W zdecydowanej większości przypadków panele montuje się na działce lub dachu.

Jakie kwestie należy jeszcze uwzględnić przy montowaniu paneli fotowoltaicznych?

Bardzo istotne znaczenie będzie miało chłodzenie paneli. Może bowiem dojść do ewentualnego przegrzania się wspomnianych produktów, gdy nie będą miały właściwego dopływu oraz przepływu powietrza z każdej ze stron.

Ponadto użytkownicy powinni wybrać najlepszą możliwą opcję nie tylko i wyłącznie dla omawianych paneli fotowoltaicznych, ale również dla siebie. Warto mieć świadomość, że umiejscowienie paneli na środku stosunkowo małej działki będzie bardzo złym rozwiązaniem. W ostatecznym rozrachunku najbardziej istotny będzie kompromis między ekspozycją na słońce, a własną wygodą.

Trzeba także pamiętać, że panele fotowoltaiczne muszą być w całości odsłonięte. Rekomendowane jest zatem, aby nie instalować wspomnianych produktów w okolicach bardzo wysokich drzew.

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

pięć × 5 =