W Europie rzeźby kojarzą się z dodatkiem do wnętrza, którego zadaniem jest ozdobienie powierzchni mieszkalnej, rzadziej biurowej. Nieco inne znaczenie przypisane jest rzeźbom afrykańskim, które pełniły ważną funkcję w rytuałach plemiennych. Co ciekawe, także afrykańscy artyści wolą rzeźby z hebanu jako przejaw ich twórczości od płaskich dzieł w postaci obrazów.
Najpopularniejsze motywy
Rzeźby afrykańskie to najczęściej rzeźby drewniane, wykonane z hebanu. Takie rzeźby mają po kilkadziesiąt centymetrów i niezwykle wiernie oddają postacie czy zwierzęta. Jednak cały nurt rzeźbiarski można podzielić na dwie kategorie. W pierwszej z nich znajdą się wiernie odtworzone postacie, także w formie niewielkich popiersi, drzewa czy zwierzęta. W drugiej wymienione elementy przedstawiane są jedynie symbolicznie. Typowa rzeźba afrykańska wykonana jest z drewna. Może to być heban czy mahoń, równie popularne jest drewno tekowe. Oczywiście sposób przedstawiania postaci zależy od plemienia, w jakim powstaje dana rzeźba. Niektóre rzeźby, głównie przedstawiające członków plemienia, będą dodatkowo zdobione. Ten nurt charakteryzuje m.in. rzeźby Masajów. Z kolei rzeźby, które mają jedynie symbolizować określone cechy, jak np. płodność, pracowitość czy waleczność, przedstawia ludzi o dość uproszczonych sylwetkach.
Nie tylko motywy z Czarnego Lądu
Niektóre rzeźby afrykańskie mają znaczenie symboliczne, inne są wykonywane głównie ze względu na możliwość wykorzystania rzeźb jako elementów ozdobnych. Coraz częściej artyści z Afryki wykonują rzeźby świętej rodziny, a motywy związane z chrześcijaństwem są wśród nich równie częste, co charakterystyczne dla kontynentu motywy zwierzęce. Jedną z rzeźb, która nieodmiennie kojarzona jest z Afryką i chętnie stamtąd przywożona jako ozdoba jest tak zwana Wielka Piątka. Jest to rzeźba, w której pojawiają się zwierzęta zamieszkujące Afrykę, charakteryzujące się jednocześnie wielką walecznością. Myśliwi zaliczają te zwierzęta do najbardziej niebezpiecznych zwierząt na świecie. Wielką Piątkę stanowi: słoń, nosorożec, lew, bawół i lampart.
Brak możliwości komentowania.