Kruszywa budowlane – czyli jak się je pozyskuje

W rozmaitych dziedzinach związanych z remontami i budownictwem wykorzystuje się substancje, które mogą sprawiać sporo problemów osobom niedoświadczonym i nie mającym odpowiedniej wiedzy. W wielu przypadkach dobór odpowiednich materiałów do rozmaitych prac budowlanych jest jednak sprawą kluczową, dlatego też ważne jest, aby wiedzieć rzeczy podstawowe, zanim weźmiemy się do jakichkolwiek prac.

Jednymi z podstawowych produktów stosowanych w budownictwie są również kruszywa budowlane. Dla osób niedoświadczonych termin ten praktycznie nie oznacza nic konkretnego, tymczasem profesjonaliści wiedzą, jak ważny jest to materiał. Sprawdźmy zatem, do czego służy, jakie ma rodzaje oraz jak się go pozyskuje, aby zyskać podstawową wiedzę w tej dziedzinie budownictwa.

Czym są kruszywa budowlane?

Przede wszystkim warto znać definicję pojęcia kruszywa. Jest to materiał budowlany o ziarnistej formie, który stosuje się do wytwarzania dalszych materiałów budowlanych, zapraw, betonów czy innych produktów przy np. budowie dróg, kładzeniu nawierzchni czy warstw filtracyjnych. Ogólnie rzecz biorąc kruszywa budowlane dzielą się przede wszystkim z uwagi na pochodzenie i charakter, na naturalne oraz sztuczne. Wszystkie mają jednak pochodzenie mineralne, co może być mylące. W zasadzie kruszywa naturalne wykorzystuje się w ich pierwotnej formie albo po zabiegach sortowania – wówczas są to kruszywa frakcjonowane – bądź obróbce o charakterze mechanicznym – mowa wówczas o kruszywach łamanych. Z kolei kruszywa sztuczne zwykle produkuje się celowo bądź w celu wykorzystania odpadów przemysłowych. Dodatkowo, do kruszyw budowlanych zalicza się niekiedy również te kolejowe oraz drogowe, choć często są one wrzucane do oddzielnych kategorii.

Przykłady pozyskiwania

Kruszywa budowlane o charakterze naturalnym mogą mieć lekko zaokrąglone krawędzie oraz gładką powierzchnię, kiedy nie są poddawane żadnej obróbce mechanicznej. W takim przypadku mowa o kruszywie pozyskiwanym zupełnie naturalnie, bez żadnych przeróbek. Z kolei kruszywo, które pozyskuje się na skutek rozdrobnienia skał albo żużla jest zazwyczaj ostro zakończone, bo poddawane przerabianiu. Do kruszyw naturalnych wykorzystywanych m.in. do produkcji betonu należą piasek, żwir, grys czy kruszywa pozyskiwane z otoczaków. Są to kruszywa mineralne.

Kruszywa sztuczne poddaje się dodatkowej obróbce cieplnej i powstają one na bazie kruszyw mineralnych. Tutaj możemy zaliczyć do tej kategorii m.in. bardzo znany keramzyt, ale również specjalistyczny żużel granulowany czy paleniskowy.

Więcej na temat kruszyw przeczytasz odwiedzając stronę http://podolski-kruszywa.pl/.

Brak możliwości komentowania.